Etusivu OhjelmistoKaamos katkolle – Blues Diamonds
Erja Lyytinen
Antti Rissanen

KAAMOS KATKOLLE – BLUES DIAMONDS

to 27.11. Lappeenranta-sali klo 18

 

Johtaa Antti Rissanen

Solisti Erja Lyytinen, laulu, kitara ja sähkökitara

Erja Lyytisen bändi & kaupunginorkesteri

 

Kansainvälisesti palkittu kitaristi Erja Lyytinen yhtyeineen antaa orkesterimme kanssa kaamokselle kyytiä! Lyytisen musiikillinen paletti on laaja, ja hän on kasvattanut itselleen vankan kuulijakunnan. Konserttia johtaa musiikin tohtori Antti Rissanen, joka on myös ensimmäinen Sibelius-Akatemiasta jazzpasunistiksi valmistunut henkilö.

Kaikki liput 40 €. 

lippufi-ostaliput_350x87_FI-sininen.png

ESIINTYJÄT & SÄVELTÄJÄT

Antti Rissanen aloitti pianonsoiton kuusivuotiaana ja siirtyi baritonitorven kautta pasuunansoittoon kolmetoistavuotiaana. Hän opiskeli Saksassa, Sibelius-Akatemiassa ja New Yorkissa. Hän on ensimmäinen Sibelius-Akatemiasta jazzpasunistiksi valmistunut henkilö ja musiikin tohtori. Tohtorintutkintonsa osana Rissanen kokosi "lip-break"-soittotekniikan uuden oppimateriaalin. Hän on tehnyt opetustyötä Metropoliassa ja Sibelius-Akatemiassa

Erja Lyytinen on kansainvälisesti arvostettu suomalainen blueskitaristi, laulaja ja lauluntekijä, jota on usein kutsuttu "bluesin kuningattareksi". Lyytiselle on myönnetty muun muassa parhaan kitaristin tunnustus European Blues Awardseissa vuonna 2017 sekä toinen sija vuoden 2020 Total Guitar -lehden 10 maailman parasta kitaristia nyt -lukijaäänestyksessä. Lyytinen sijoittui myös Guitar World -lehden lukijaäänestyksessä vuoden 2022 parhaiden kitarasoolojen joukkoon sijalle 10 kappaleellaan Bad Seed.

Lappeenrannan kaupunginorkesterin toimisto
Villimiehenkatu 1 PL 11
53101 Lappeenranta

Lappeenrannan kaupungin henkilöstön sähköpostiosoitteet ovat muotoa: etunimi.sukunimi@lappeenranta.fi

Saavutettavuusseloste

Evästeet

Neuvoja ja opastusta tämän sivuston käyttöön saat Lappeenrannan kaupungin asiakaspalvelukeskus Winkistä, puhelin 05 616 2220 tai winkki@lappeenranta.fi.